Motor güç üretebilmek için elektrik enerjisinden almış olduğu ateşleme ile pistonların yardımı ile hava ile benzin, dizel ya da LPG’nin yakılması ile bu işlemi gerçekleştirir. Araç motoru bu işlemi gerçekleştirirken belirli bir kirli havayı dışarıya atma ihtiyacı duyar. Bunu ise egzoz yardımı ile gerçekleştirir.

Egzozlar tek bir uzun borudan oluşmazlar öncelikle bunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Motor aksamının alt tarafından başlayarak arka tarafa kadar uzanır ve duman buradan dışarı atılır. Bu uzun sistemin ilk bağlantı noktasında ise kiri havanın gereken hızda dışarı atılması için egzoz manifoldu bulunur.

Bu parçanın görevi adından da anlaşılacağı gibi araç içerisinde ki kirli havayı emerek dışarı hızlı bir şekilde atılmasını sağlamaktır. Eğer görevini gerekli şekilde yerine getiremezse motor ve aracın içinde duman görülebilir. Peki, egzoz manifoltunun arızalı olduğu nasıl anlaşılır.

Egzoz manifoldu arıza belirtileri

Bu konuda bilginiz yoksa ilk yapmanız gereken oto sanayilerde bir egzozcuya gitmek olacaktır. Ancak birkaç basit bilgi ile sizde buranın arızalı olup olmadığı rahatça fark edebilirsiniz. Öncelikle aracınızdan gürültülü bir ses çıkabilir. Ve bu ses sizi rahatsız edecektir.

Bu noktanın arızalı olmasının motor sistemine önemli bir zararı yoktur ancak aracınızda performans düşüklüğü yaşanacaktır. O nedenle eğer arıza bu noktadaysa mutlaka değişmesi gerektiğini unutmayın. Tamiri çok da mümkün değildir.

Bazı ustalar manifoldu tamir edebileceklerini söyleseler de bu tamirin çok uzun süreli olmayacağını söylemeliyiz. Araç motorunuzdan gaza basıldığından şakırtılı bir şekilde sesler geliyorsa manifolt arızasına işaret edebilir. Ya içeri de bir çatlak oluşmuştur ya da manifoltun etrafını saran conta görevini yerine getiremiyordur. Motor arıza ışığının yanma nedenlerinden birisi de bu arızadır.